Corona İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

thumbnail

Corona virüsü artık ülkemize de geldi ve herkes panik olmaya başladı. Son yapılan açıklamaya göre vaka sayısı 47 olduğu bildirildi. Corona virüsü hakında bilgi sahibi olabilirsek panik olmamıza da gerek yoktur. Bu yazımızda corona virüsüyle ilgili araştırmalar yapıp en sade haliyle derleyip paylaştım.

Corona Virüsü Nasıl Bulaşır?

Toplu taşıma araçlarında tutunduğumuz yerlerden bankamatiklere kadar elimizle dokunduğumuz her yerden corona virüsü bulaşma ihtimali yüksek. Hasta kişilerle yakın mesafeden konuşmak ve tokalaşmak, birbirine dokunmak da corona virüsü olma olasılığını arttırabiliyor. Bunun yanında sürekli ellerimizi yüzümüze götürüp dokunmak da virüs bulaştırabilir.

Corona Virüsünden Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

Corona virüsünden korunmak için öncelikle ellerimizi sürekli sabunlu suyla en az 30 saniye boyunca yıkamamız gerekiyor. Mümkünse toplu taşıma araçlarını kullanmamaya çalışmalıyız. Mecburiyetten kullanıyorsak ise mutlaka tek kullanımlık eldiven takmalıyız. Kendimizi corona virüsüne karşı koruduğumuz sürece ülkemizde corona virüsünün yayılmasını engelleyebiliriz.

Tabi sadece bunlar yeterli değil, bağışıklık sistemimizi güçlü tutmamız gerekiyor. Bunun içinse sağlıklı yaşamamız gerekiyor. Sağlıklı besinler tüketmeli ve düzenli bir şekilde öğün tüketmeliyiz. Bunun yanı sıra uyku düzenimize de önem vermeliyiz.

İster istemez bazen hapşırabiliyor ve öksürebiliyoruz, birçok insan hapşırırken yada öksürürken ağzını kapatmıyor malesef. Bu da hastalıkların yayılmasını hızlandırıyor. Böyle durumlar yaşamamak için mutlaka yanımızda selpak bulundurmalı ve kullanmalıyız.

Ellerimizi yüzümüze götürmek, gözümüze götürmek burnumuza dokunmak, saçlarımıza dokunmak da virüse neden olabilir. Mümkün olduğunca ellerimizi yüzümüze götürmemeye çalışmalıyız.

Corona Virüsünün Belirtileri Nelerdir?

Yüksek ateş, burun akıntısı, boğaz ağrısı, sürekli öksürük ve nefes almada zorlanma corona virüsü belirtisi olabilir. Eğer bunlardan biri sizde de varsa en kısa zamanda hekiminize başvurunuz.

Corona Virüsünü Takip Edebileceğiniz Siteler

Corona Site 1

Corona Site 2

Corona Site 3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön