Diksiyonunuzu Düzeltmek İçin 6 İpucu

thumbnail

İnsanlarla daha doğru bir iletişim kurmak iş hayatı veya günlük yaşantınızda saygı duyulan kişi olmak anlaşmayı ve ikna edebilme yeteneğinizi geliştirmek için doğru konuşmayı öğrenmek yani diksiyonunuzu geliştirmek istiyorsunuz fakat bunu nasıl yapacağınızı bilmiyor musunuz? Yazar Go ekibi olarak sizin için araştırdık ve sorunlarınıza bir çözüm yolu bulduk. Buyrun bir göz atalım.

Tekerlemeler

Tekerlemeler dil, dudak, çene gibi kasların çalışmasına katkı sağlar. Tekerleme söylemek bu tür kasların tembelleşmesine izin vermez, özellikle bazı harflerin üzerine yoğunlaşarak kelimeleri doğru telaffuz etmeye başlarsınız.

Kitap Okumak

Kitap okumak kelime dağarcığınızı geliştirmenize faydası dokunacak ve bu sayede günlük hayatta konuşma sırasında doğru kelimeleri kullanabileceksiniz.

Nefes

Doğru nefes alımı diksiyonda en önemli temel unsurdur. Doğru nefes diyafram nefesidir; göğsümüzün ve omzumuzun hareket etmediği sadece karnımızın şişip indiği nefes biçimidir.

Garip Sesler

Genelde konuşma sırasında ne söyleyeceğimizi bilmediğimiz zaman “ııı” “eee” gibi garip sesler çıkarırız. Aslında zihnimiz bunu refleks olarak yapar, sustuğumuz zaman karşı tarafı sıktığımızı düşünmeye başlarız. Ancak susmak bu durumda çok daha etkilidir.

Kendinizi Dinleyin

Diksiyonumuzun en doğru olduğu zamanlar tabikide doğal anlarımızıdır. Arkadaşlarımızla konuşurken vs. bu anlarınızı kayıt altına alarak hatalarınızı tespit edin ve sorunu ortadan kaldırın.

Asalak Kelimeler

Anlam ifade etmeyen yada yerinde kullanılmadığı zaman bir anlam ifade etmeyen kelimelerdir (yani, işte, böyle, şey) gibi. Sıkça kullanılması, konuşma akıcılığının bozulmasına sebep olur. Bu kelimeleri kullanma alışkanlığımızdan vazgeçmek gerekir.

[zombify_post]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön