Etkili İletişim Kurmanın Yolları

thumbnail

İletişim insanın en önemli ihtiyaçlarından biridir. Bu yüzden sürekli çevremizdekilerle konuşma ihtiyacı duyarız. Bilgilerimizi aktarmak, bilgi paylaşımı yapmak, duygularımızı paylaşmak gibi birçok konu üzerinde konuşuruz. İletişim kurdukça kendimizi daha iyi hissederiz. Etkili iletişim kurduğumuzda ise daha da iyi hissederiz kendimizi. Çünkü etkili iletişim kurduğumuz zaman sohbet sarar ve güzel bir iletişim kurmuş oluruz. Ayriyetten sohbetiniz sevildiği için herkes sizinle her vakit buldukça iletişim kurmak isteyecektir.

Peki etkili iletişim nasıl yapılır? Etkili ve güzel konuşma nasıl yapılır?

Güler Yüzlü Ol

Güler yüzlü olmak her zaman sizi daha sevecen biri yapacaktır. Eğer soğukkanlı durur, sürekli sinirli davranışlar sergilerseniz kimse sizinle iletişim kurmak istemez. Bu yüzden ilk işiniz güler yüzlü olmayı öğrenmek olsun.

Hitap Şekli

Karşımızdaki kişiye hitap ederken dikkat etmemiz gereken birçok unsur var. Karşımızdaki kişiye alaycı lakaplar takarak, küçük düşürerek konuşmak sizi havalı yapmaz aksine çevrenizde itici bulunan bir kişi olarak görülürsünüz. O yüzden herkese ismiyle hitap etmek onları daha mutlu edecektir. Üstelik isimler sürekli unutulduğundan dolayı insanlar arkadaşları tarafından kendi isimlerini duydukları zaman daha çok hoşlarına gider. Bu yüzden karşınızdaki kişiyle konuşurken ismiyle hitap etmeyi unuttun.

Göz Teması

Biriyle karşılıkılı iletişim kurduğunuz zaman o kişinin gözlerine bakarak konuşmak onunla ilgilendiğinizi gösterir. Karşı taraf kendini dinletebildiğini düşünür. Bu yüzden abartı olmayacak şekilde konuştuğunuz kişinin gözlerine bakarak konuşmanız sizi iyi bir dinleyici ve özgüvenli gösterecektir.

Dinle

Etkili iletişimin en önemli unsurlarından biri de dinlemektir. Karşımızdaki kişiyi dikkatli bir şekilde dinlememiz gerekiyor. O size bir şeyler anlatıp konuşurken siz onu dinlemeyip etrafınıza bakınıp yada telefonunuzla ilgilenirseniz kimse bir daha sizinle konuşmak istemeyecektir. Yarın öbür gün siz de birine bir şeyler anlatmak istersiniz onlar da size aynısını yapar.

İltifat

Sadece kadınlar iltifattan hoşlanmaz, erkekler de hoşlanır. Arkadaşınızı yeni bir gömlekle gördüğünüzde, farklı bir renk giydiğini gördüğünüzde, tıraş olduğunda veya herhangi bir şeyde ona yakıştığını söyleyebilir, yeni tarzının çok güzel olduğunu söyleyebilirsiniz.

Empati

Empati kurmak, bizi her türlü olumsuz iletişimden korur. Çünkü kendimizi karşımızdaki kişinin yerine koyarız ve böylelikle söyleyeceğimiz kelimeleri daha dikkatli seçer ve karşımızdakini kırmadan onu incitmeden konuşmuş oluruz. Bu yüzden siz de başkalarıyla iletişim kurarken empati kurun.

Saygılı Ol

Saygılı insanları herkes sever, siz de sevilen biri olmak istiyorsanız saygılı olmayı bileceksiniz. Emir vermek, insanların hatalarını yüzlerine söyleyip uyarmak, onu eleştirmek, suçlamak vb. bir çok şey sizi saygısız yapar. Sizin hoşunuza gitmeyecek şeyleri başkalarına da söylememeye dikkat etmelisiniz.

İletişim kurduğunuz her insanla iyi geçinirseniz, ilerde sağlam geniş bir çevreniz olacağından dolayı iş hayatınızda da bu kişiler sizinle iş yapmak isteyecektir. Bu yüzden her tanıştığınız yeni insanla etkili iletişim kurmaya özen gösterin. Kendinizi geliştirdikçe dost kazanma ve insanları etkileme gibi özellikleriniz olacak.

2 thoughts on “Etkili İletişim Kurmanın Yolları

  1. Bu konuda eğitim almıştım. Etkili konuşma ve iletişim konusunda. El hareketleri bile çok çok önemli aslında anlatımlarda. Güzel bir yazı olmuş. Teşekkürler.

    0
    0
  2. Etkili iletişim o kadar önemli ki insanın insanı değerlendirme kriterleri arasında iletişim, tarz onun dışında maddi ve manevi durumlara yer alıyor. Ben dinlemeden sadece kendini anlatanlar ile insanları sadece dinleyip etki göstermeyenleri aynı kefeye koyarım, bunu dengelemeliyiz.

    0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön