Geleceğin Meslekleri

thumbnail

Bir çoğumuz yaptığımız meslekten sıkılıp yeni meslek arayışlarına geçiyor ya da üniversiteye girme yaşımız geldiği zaman meslek seçmekte zorlanıyor olabiliriz. Bu yazımızda gelecekte bizi ne gibi meslek dalları bekliyor yada günümüzde ki mesleklerden hangileri daha popüler oluyor bundan bahsettik.

Yapay Zeka

Yapay zeka ve robotlar günümüzde popüler olmaya başlamıştır. Çok yakın zamanda birçok işi robotlar yapacak gibi görünüyor. Tezgahtarlar, kasiyerler, işçiler, şoförler, pilotlar, kuryeler gibi birçok meslek dalı yapay zekanın yaygınlaşması nedeniyle ortadan kalkacak gibi görünüyor. Bu durumda da yapay zeka dalı ile ilgili Yapay Zeka Mühendisliği, Yapay Zeka Geliştiricisi, Yapay Zeka Yazılımcısı gibi birçok meslek dalı ortaya çıkabilir. Çok yakında bu meslek bilgilerine sahip kişilerin iş bulma imkanları yüksek olacak gibi görünüyor.

IoT

Birçoğumuzun evinde akıllı cihazlar vardır. Artık kablolu cihazlardan sıkılıp wireless bağlantılı cihazlar kullanmayı tercih ediyoruz. Çok kısa zaman sonra evimizde ki tüm cihazlar kablosuz olacak gibi görünüyor. Bu cihazlarada IoT cihazlar deniyor. Yani internete bağlayabildiğimiz yada uzaktan kontrol edebildiğimiz her cihaz bir IoT cihazdır. Bundan beş on sene sonra tüm cihazlar IoT cihaz olacak gibi görünüyor. Bu yüzden IoT cihazları yapacak yazılımcılara, endüstri ürünleri tasarımcılarına gereksinim duyulabilir.

Yazılım

Bundan on sene sonra her işimizi bilgisayar, cep telefonu yada bunların yerini alabilecek bir cihaz ile yapacağız. Peki bu cihazlara o uygulamaları kim yapacak. Tabiki yazılımcılar. On sene sonra kullandığımız her cihaz internet destekli olacağından yada bu uygulamaları geliştirebilecek daha çok yazılımcı arayışı olabilir.

3D Üretim

Son birkaç yılda çıkan 3D yazıcı haberlerini görmüşsünüzdür. 3D yazıcı ile organ nakli, 3D yazıcı ile ev gibi birçok haber çıktı. Bundan yaklaşık on sene sonra da her evde 3D yazıcı olabilir. Bu 3D yazıcılar ile istediğimiz her şeyi üretebiliriz. Hatta çok yakında tüm giysilerimizi bu 3D yazıcılar ile saniyeler içinde üretecek gibi görünüyoruz. Tabi bu yazıcıların gelişmesi içinde 3D üretim mühendisleri, 3D üretim teknikerleri gibi birçok meslek dalı ortaya çıkabilir.

Endüstriyel Tasarım

Günümüzde herkes tasarıma önem veriyor. Endüstri ve teknolojinin de gelişmesiyle birlikte Endüstriyel Tasarım, Endüstriyel Tasarım Mühendisliği gibi birçok meslek dalında artış olabilecek gibi görünüyor.

Drone

Artık kuryeler yerine drone ile teslimat yapmaya başladılar. Çok yakında bu droneları kullanabilecek drone pilotları, drone mühendisleri gibi meslek dalları ortaya çıkabilir.

Kripto Para

Benim tahminimce çok yakın zamanda kağıt ve madeni paraların yerini kripto paralar alacak gibi. Bu yüzden kripto paralar ile birçok meslek dalı ortaya çıkabilir.

VR

Son birkaç yıl önce çıkan vr boxları bilirsiniz. Çok gerçekçi olmasa da birkaç yıl sonra arttırılmış gerçekliğin bayağı gelişeceği ön görülüyor. Çok yakında bu vr gözlüklerini taktığımız zaman kendimizi başka dünyalarda sanki gerçekmiş gibi bulabiliriz. Tabi bunun için VR geliştiricilerine ve oyun tasarımcılarına ihtiyaç duyulacaktır.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte birçok meslek dalı ortadan kaybolacak gibi görünüyor. Fakat onun yerlerini dolduracak meslekler de ortaya çıkacaktır. Bu yüzden birçok meslek yok olacak diye korkmamıza hiçte gerek yok aslında. Tahminimce de işverenler artık ingilizceden çok yazılım ve bilgisayar bilenleri işe alacak gibi görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön