İşsizlik Sorunları

thumbnail

Son zamanlarda ülkemizdeki birçok insan iş bulamıyor. iş bulamadığımız zamanlarda depresyonlara gireriz, ne yapacağımızı bilemeyiz. En sonunda mecburiyetten en kötü işlerde çalışmak zorunda kalırız. Peki neden işsizlik var, işsizliğin sebepleri neler. Bu yazımızda işsizlik sorunundan bahsettik.

Yetersiz Maaş

Günümüzde üniversite mezunu milyonlarca genç var. Üniversite mezunu olduğumuzda hemen asgari ücretin üç dört katını alacağımızı düşünürüz. Fakat bu böyle olmaz. Birçok firma işçilerini asgari ücretle başlatır. Üniversite mezunları da asgari ücret istemeyince mecburen işsiz kalabilir.

Kriterler

Burası çok önemli bir noktadır. İşçilerin ve işverenlerin kriterleri olur. İş arayanlar rahat bir iş olsun isterler, maaşı yüksek olsun isterler, saati az ve sabit olsun isterler. Aslında bu iş arayanların kriterleri kriter sayılmaz. Çünkü onların hakları zaten bu. Fakat işverenlerin kriterleri biraz can alıcı. Günde en az 10 saat çalışsın isterler, vardiyalı çalışsın isterler, prim vermek istemezler, üç kişinin yapacağı işi sadece o yapsın isterler, asgari ücret verirler. Bir şirkette bir kuruş fazla maaş vereyim demiyor zaten. Hal böyle olunca kriterler uyuşmayınca yine işsiz kalabiliyoruz.

Çalışma Saatleri

Türkiyede yasaya göre haftada 45 saatten fazla kimse çalıştırılamaz. Yani günlük çalışma saatimiz en fazla 7.5 saat olabilir. Ama işverenler dinler mi hiç, birçok firma işçisini günde 9 – 10 saat çalıştırıyor. Bazıları 12 saat bile çalıştırmak istiyor. İş arayanlar ise kabul etmeyince bu durumu işsiz kalabiliyoruz.

Mülteci Yoğunluğu

Ülkemize aniden toplu giriş yapan mültecilerden dolayı işsizlik sorunuda artmış bulunmakta. Mülteciler az maaşa çalışmaya razı olduklarından dolayı birçok firma Türk yerine mülteci çalıştırmayı tercih ediyor.

İş Beğenmeme

Birçok gencimiz aslında iş bulabiliyorken bu işleri elinin tersiyle itiyor, iş beğenmiyor. Aslında bir konuda haklısın iş beğenmeyebilirsin. Fakat sen üniversite mezuznu olsan bile kendini hiçbir konuda geliştirmemişsen, boş boş yaşamışsan iş beğenmemek sana göre değil maalesef.

Emeklilik Yaşı

Türkiyede emeklilik yaşı 55 – 60 arasında. Aslında emeklilik yaşını biraz daha düşürseler gençlerin iş bulma olasılığı biraz daha artabilir. Bir de emeklilik yaşı gelip yine çalışmaya devam edenler var. Bunun önüne geçmek için ise emeklilik yaşı geldikten sonra işsizlik yasağı gelse ve emekli maaşlarını biraz daha arttırsalar işsizlik sorunu çözülecek gibi.

Kendini Geliştirmemek

Birçok insan dünyaya gelir fakat ot gibi yaşar. Ne bir kitap okur, ne bir şey öğrenir. Hiçbir şey yapmaz. Ülkemizdeki birçok insan office programlarını bile kullanamıyor. Böyle olunca da mecbur işsiz kalıyorlar. Kendini geliştirmeyen biri iş bulamaz.

Özgeçmiş

Birçok insan özgeçmiş hazırlamasını bilmiyor. Yazım hataları, gereksiz özgeçmiş fotoğrafı, düzensiz özgeçmiş şablonu gibi birçok yerde hata yapıyorlar. Bu kişiler on tane üniversite okusa bile bir özgeçmiş hazırlayamadıktan sonra biraz zor iş bulur.

Diğerleri

Ülkemizde yine birçok insan bazı konularda kendine dikkat etmiyor. Bunlar; Diksiyon, Özgüven ve Kişisel Bakım. Üniversite mezunu olup konuşmasını, diksiyonunu geliştirmek için hiçbir şey yapmayan insanlar; Özgüvenini geliştirmek için hiçbir şey yapmayan insanlar; Kişisel bakımına, giyimine özen göstermeyen insanlar iş bulmakta bayağı zorlanacaktır.

Özetlemek gerekirse ülkemizde işsizlik sorununda hepimizin bir parmağı var. İşverenlerin istekleri, iş arayanların kendini geliştirmemesi ve ülkemize mültecileri sokanların.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön