Kitap Okumanın Yararları

thumbnail

Bir çok insan kitap okumayı sevmez çünkü kitabın faydalarından haberdar değildir. Haberdar olupta hala okumuyorsa yapacak bir şey yok onlar için. Bu yazımızda neden kitap okumalıyız, kitap okumanın faydaları nelerdir, kitap okumak bize ne fayda sağlar gibi soruların cevaplarını yazdık.

Kelime Dağarcığınız Gelişir

Kitap okuyan bir insan sürekli yeni kelimeler öğrenir. Yeni kelimeler öğrenmek size çok şey katacak ve daha bilgili yapacaktır. Günlük hayatta pek kullanılmayan kelimeleri siz sohbet içerisinde söylediğiniz zaman sizi etkileyici bulacaklardır.

Hafızayı Güçlendirir

Sürekli kitap okumak beyni çalıştıracağından hafızamızı da güçlendirecektir. Ne kadar çok kitap okursak o kadar güçlenecektir hafızamız. Böylelikle unutkanlık ve ileride olabilecek alzheimer gibi hastalıklara şimdiden önlem almış olacağız.

Stresi Azaltır

Kitap okumak beynimize iyi geldiği için sinirlendiğimiz zamanlarda da kitap okumak bizi iyi hissettirecektir. Aynı zamanda sürekli kitap okudukça zamanla sinirlenmemeye başlayacağız.

Problem Çözmeyi Geliştirir

Kitap okuyan bir kişi hızlı düşünüp problemleri çabucak çözebilir. Bu hayatımızda önemli bir şeydir. İş hayatında olsun gündelik hayatta olsun sürekli karşımıza problemler çıkabilir. Bu yüzden kitap okudukça problemlerimizi çabucak çözebiliriz.

Genel Kültürünüz Artar

Her yeni bir kitap okuduğunuzda yeni şeyler öğreneceğinizden dolayı genel kültürünüz artacaktır. İnsanlar kültürlü kişileri sever, siz de sevilen biri olmak istiyorsanız kitap okuyarak genel kültürünüzü geliştirebilirsiniz.

Hayal Gücünüzü Geliştirir

Kitap okumak sizi başka dünyalara götürür. Orada yazar farklı dünyalardan bahseder, yaptığı betimlemelerle sizi etkiler ve ilham alırsınız. Sizin de böylelikle farkına varmadan hayal gücünüz gelişir. Hayal gücünüzün gelişmiş olması sizi kariyerinizde de başarılı yapacaktır.

Özgüveniniz Gelişir

Kitap okumak sizi özgüvenli biri yapar. Çünkü kitaptan öğrendiğiniz her bilgiyi her sohbete anlatabilirsiniz. Bu size dinleyenlere de etkileyici geleceğinden dolayı sürekli konuşma isteğiniz artacak ve özgüveniniz tavan yapacaktır.

Konuşacak Çok Şeyiniz Olur

Çoğu insan birbirleriyle konuşacak bir şey bulamaz. Hele ki yeni tanışan çiftlerin ilk buluşmalarında. Ama kitap okursanız o kitaplar hakkında saatlerce konuşabilirsiniz. Kitaplar sizin ilham kaynağınız olur.

Kitap okumak çok önemli bir şeydir. Hem kendimizi geliştiririz, hem de bizi örnek alan çocuklarımızı ve yakınlarımızı kitap okumaya teşvik ederiz, hem de böylelikle tüm ülke kitap okursa gelişmiş bir ülke oluruz. O yüzden her boş vaktinizi boşa harcamak yerine kitap okuma alışkanlığı kazanıp sürekli kitap okumayı tercih edin.

One thought on “Kitap Okumanın Yararları

  1. Ülkemizde kitap okuma oranına karşın güzel bir yazı olmuş. İnsanları kitap okumaya teşvik edebilir. Bunun gibi kitap özetleri falan yazsan da güzel olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön