Lider Olmak İçin Gereken Özellikler

thumbnail

Cesareti olmayan, kendinden emin olmayan bir kişiyi hiç kimse lider olarak görmez. Bu yüzden lider olmak istiyorsanız cesaretli olmanız gerekiyor. Cesaretiniz olduktan sonra insanlar size güvenmeye başlayacaktır.

Sorumluluk Sahibi

Bir lider her şeyden sorumludur. Ekibinden birisi hata yapsa bile onun hatasını üstlenir, kendisini sorumlu tutar. Sorumluluk sahibi olmayan biri lider olamaz. Bu yüzden lider olmak için sorumluluk sahibi olmanız gerekiyor.

Kararına Sadık

Bir lider kararına sadıktır, kimse onu verdiği kararlardan geri döndüremez. Kararına sadık olmayan birini de kimse lider olarak görmez. Güvenilirliğini kaybeder.

Planlı

Plan yapmayan lider olmaz, olamaz. Liderlerin her zaman bir B planı bile bulunur. Bazen bir planı saniyeler içinde bile yapmanız gerekebilir.

Sevilen

Başkaları tarafından sevilmeyen, ilgisiz ve anlayışsız biri lider olamaz. Bu yüzden lider olmak için başkaları tarafından sevilmeli, onlara karşı ilgili ve anlayışlı olmalısınız.

Güvenilir

Güvenilir olmayan bir kimseyi kimse lider olarak görmez. Bu yüzden insanların önce güvenini kazanmalısınız. İnsanlar size güvendikten sonra kolayca sizi lider olarak görebilir.

Kendini Kontrol Edebilen

Gerçek bir lider kendini kontrol edebilmeli. Kendini kontrol edemeyen bir kişi lider olamaz.

Sabırlı

Sabırlı olmayan bir kişi ne yapacağını bilemez. Ne yapacağını bilmeyen birisi de lider olamaz. Fakat sabırlı olan biri ne yapacağını bilir. Nasıl davranması gerektiğini bilir ve sonucunda sabrettiği şeyin karşılığını alır.

Pozitif

Her şeye karşı negatif olan birisi hayatta her zaman kaybeder. Negatif olup her zaman kaybeden birini de kimse lider olarak görmez. Bu yüzden lider olmak için pozitif olmalı her şeye olumlu bakmalısınız. Böylelikle pozitif olmanızın karşılığında güzel sonuçlar alır ve lider olarak görülürsünüz.

Özgüven

Konuşmaya çekinen, ortamlara giremeyen bir kimseyi hiç kimse lider olarak göremez. Lider dediğin özgüvenli olur. Konuşmasını bilir ve konuşmaktan korkmaz.

Eğer bu saydığım özellikler sizde de varsa sizde bir lider olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön