Nedir Bu Ulaşımdan Çektiğimiz?

Her gün Avcılar’dan Beşiktaş’a gitmekten bıkkınlık gelmedi de; her gün toplu taşımaya binmekten bıkkınlık geldi. Sabahın altısında bile bu metrobüsler ve otobüsler neden bu kadar kalabalık oluyor? Kendimi araca atmayı geçtim de sırtımda çanta, elimde kocaman resim dosyasıyla her gün bunlarla nasıl araca bineceğim diye düşünüyorum. Hele o gün birde okula maket ödevimi götüreceksem, işte o zaman ben kara kara düşünüyorum. Sen gel günlerce maket için uğraş sonra akılsızın biri gelsin maketine çarpsın. Gitti bütün emeğin. Neyse ki şuana kadar öyle bir şey olmadı.

Bir de yaşlılarımız var tabi. Ne işi var ki o saatte otobüste, metrobuste.. Hastaneye gidiyorsalar sabahın yedisinde hastanede olmaya gerek yok. Zaten dokuzda başlıyor randevular. Hadi onları da geçtim. Eli ayağı tutmayan yaşlılara bir şey demiyorum da, ya metrobüse kadar on yaşındaki genç gibi nasıl koşabiliyor bunlar. Sonra gelip yer istiyorlar. Oturduktan sonra da alıyorlar eline telefonu yine on yaşındaki çocuk gibi, oyun oynuyorlar.

Bu metrobüse binmesi dert inmesi ayrı bir dert zaten. Metrobüsü bir saniyede doldurabildiklerini ilk gördüğümde zaten çok şaşırmıştım. Yaşlısı, genci, bebeklisi, çocuklusu, elinde maket olanı hiç düşünmeden herkes önündekini ittirmeye başlıyor kapılar açılınca. Sırf bir koltuk için yapılır mı bu? Cinayet suç olmasa inanın bana o koltuk için adam öldürürler. Hadi ittirdiniz beni ortalara kadar önümde var binbeşyüzotuzdört tane insan nasıl ineceğim ben şimdi? Zaten daracık yer metrobüs. Bu araçları tasarlayanlar bunları düşünmüyor mu? Yada bizi koyun yerine mi koyuyorlar? Amaan sıkışıp gitsinler bir şey olmaz mı diyorlar?

Bu olaya genelde Cevizlibağ metrobüs durağında çok karşılaşıyorum. Bu metrobüs duraklarında bir görevli oluyor, sanırım işi boş araçları birkaç saniye bekletmek. İşte bu, ne güzel iş değil mi? Aracı durdur, bekleyen yolculara bak bakayım onbeşbindörtyüzelliüç kişi olmuş mu, durak tıklım tıklım dolup taşmış mı? Heh tamam o zaman şimdi gönderebilirim boş aracı. Ne güzel iş be. Ama çok küfür yiyor bu adam. Eğer bu işi yapacaksanız bir kez daha düşünün.

Neyse demem o ki: Nedir bu ulaşımdan çektiğimiz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top