Pasif Gelir Elde Etmenin Yolları

thumbnail

Pasif gelir nedir sorusunun cevabına hiçbir iş yapmadan para kazanmak diyebiliriz. Nasıl olacakmış o dediğinizi duyar gibi değilim. Çünkü artık hepiniz bunun farkındasınızdır büyük ihtimal. Hepimiz biliyoruz ki çalışanlar değil çalışmayanlar para kazanıp zengin oluyor. Size birkaç pasif gelir modellerinden bahsedeceğim.

Site Kurmak

Bir siteye girdiğinizde sağınızda solunuzda karşınızda reklamlar çıkıyorsa bilin ki o kişi siteden para kazanıyordur. Siz de bir site açarak reklam yerleşimleri ile pasif gelir elde edebilirsiniz. Hatta yüksek trafikli bir siteniz olursa bir çok şirket sitenize reklam vermek isteyecektir. Sonra yattığınız yerden para kazanmaya başlarsınız. Tek yapmanız gereken düzenli aralıklarla içerik girmek. Ne kadar çok içerik girerseniz o kadar iyi kazanırsınız.

Uygulama Yapmak

Bunun için öncelikle kodlama öğrenmeniz gerekiyor. Birkaç kodlama dili öğrendikten sonra siz de kendi uygulamanızı yapıp ister reklam yerleştirirsiniz ister ücretli üyelik sağlayarak üyelerinizden para kazanırsınız.

Eğitim Verin

Eğer bildiğiniz bir şeyler varsa bunun kursunu verip iyi paralar kazanabilirsiniz. Kurs verebileceğiniz bir çok platform mevcut. Bunlardan en bilineni Udemy’dir. Eğitim videolarınızı bölüm bölüm olacak şekilde videoya alıp Udemy’ye koyduğunuz zaman kursunuzu satın alın kişilerden para kazanmaya başlıyorsunuz.

Satış Ortaklığı

Bu yöntem genellikle sosyal medyada çok takipçisi olan ya da sitesi olan kişiler için geçerlidir. Bir çok şirketin satış ortaklığı sistemi vardır. Bu sisteme kayıt olduğunuzda size verilen linki sitenize eklersiniz. Eğer ki bir kişi sizin linkiniz üzerinden satış yaparsa şirket size komisyon verir. Bu da pasif gelir elde edilebilecek güzel yöntemlerden biridir.

Kitap Yazmak

Konusu ne olursa olsun bir konuda yazı yazabiliyorsanız kitap yazmanızı tavsiye ederim. Normal sayfası olan bir kitap çıkartmanıza da gerek yok. E-Kitap yazabilir ya da iyi bir sesiniz varsa sesli kitaplar oluşturup satabilirsiniz.

Stok Fotoğraf

Harika fotoğraflar çekip ya da Illustrator gibi çizim programları kullanabiliyorsanız bu resimleri stok fotoğraf sitelerine koyarak pasif gelir elde edebilirsiniz. Telifli resimler kullanmak yasak olduğundan dolayı bir çok kişi bu sitelerden resim almak zorunda kalıyor.

Youtube

Siz de bir Youtube kanalı açarak videolar ekleyip para kazanabilirsiniz. Tabi video çekmek göründüğü kadar kolay değildir. Sesiniz net anlaşılır olmalı bu yüzden kaliteli mikrofon kullanmanız gerekir. Eğer ki yine sesiniz kötü çıkıyor yada arkaplan da cızırtı sesleri geliyorsa ses düzeltme programları kullanmanız gerekiyor. Video çekimi bittikten sonra ise video edit programları ile videonuzda ki gereksiz yerleri kesip düzeltmeniz gerekiyor. Eğer bunların hepsiyle uğraşırım diyorsanız siz de youtube ile pasif gelir elde edebilirsiniz.

Kira

Eğer eviniz varsa zaten dememe gerek yoktur kiraya vermişsinizdir. Eğer ki eviniz yoksa paranızı biriktirip ev alarak aldığınız evleri kiraya verebilir böylelikle yattığınız yerden para kazanabilirsiniz.

Yatırım

Yatırım yapmak size düşük miktarlarda para kazandırabilir, çok yüksek miktarlarda da kazanabilirsiniz. Belki de batarsınız, batmanızın nedeni ise rastgele yerlere yatırım yapmanızdır. Altın, dolar gibi oranlar birkaç senede iki üç kat artarken hisse senedi gibi yatırım araçları kısa sürede beş on kat bile artabiliyor. Size tavsiyem hisse senedi alıp satmanızdır. Büyük şirketlerin hisse fiyatlarına baktığınızda göreceksiniz ki çok büyük artışlar olmuş.

Bu dediğim yöntemlerle pat diye para kazanamazsınız. Yıllarca çaba sarf etmelisiniz. Sabretmesini bilir beklerseniz bu sefer ciddi paralar kazanabilirsiniz. Hisse senedini alıp iki gün sonra bir ay sonra bir yıl sonra satmak size para kazandırmaz. Bu dediklerimi uygularsanız siz de artık yattığınız yerden para kazanıp pasif gelir elde edebilirsiniz.

One thought on “Pasif Gelir Elde Etmenin Yolları

  1. Pasif gelirin tanımını çok yanlış yapmışsınız. Çalışmadan bir websitesi nasıl kurulur? Bir uygulama nasıl geliştirilir? Ben sizin demek istediğinizi çok iyi anladım ancak tembelliğe iten bir tanım yazmışsınız siz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön