Telefon Bağımlılığından Kurtul

thumbnail

Günümüzün en büyük sorunu olan telefon bağımlılığı insanların neredeyse yarısına bulaşmış durumdadır. Çoğumuz bu durumdan kurtulmak istese de başaramıyoruz. İşte sizler için telefon bağımlılığı ile başa çıkmanız için yapmanız gerekenleri paylaştık.

Karar Ver

Eğer telefon bağımlılığı seni olumsuz etkiliyorsa ve kurtulmaya çalışıyorsan öncelikle karar vermen gerekiyor ve bunu istekli bir şekilde yapman gerekiyor. Kendinize sorun, gerçek hayatta mı aktif olmak istiyorsunuz, sanal dünyada mı? Eğer cevabınız sanal dünya ise maalesef siz sanal dünyada gelişecek ve gerçek hayattan uzaklaşıp asosyalleşmeye başlayacaksanız. Eğer ki gerçek hayatta aktif olmak istiyorsanız öncelikle bunu istemeniz gerekecek ve istediğiniz şeyleri elde etmek için uğraşmanız gerekecek.

Sosyal Medyadan Uzaklaş

Telefon bağımlılığı nedenlerinin en başında sosyal medya geliyor. Günümüzde çeşit çeşit sosyal medya uygulamaları türemekte. Instagram, Facebook, Twitter, Snapchat, Tumblr vs. Bu uygulamalara neden girdiğimizi öncelikle bilmemiz gerekiyor. Çoğumuzun cevabı vakit öldürmek, can sıkıntısı, yeni insanlar tanımak falandır. Eğer ki can sıkıntısı gibi nedenlerden dolayı siz de sosyal medya kullanıyorsanız bunun yerine başka aktiviteler yapmayı tercih edebilirsiniz. Kitap okumak, gezmek, programlama öğrenmek, yabancı dil öğrenmek, spor yapmak vs. Şimdi bundan on sene sonra kendinizi nerede gördüğünüzü düşünün. Kafanızda çizin o görüntüyü, sosyal medya kullanmaya devam edersem ne olur, sosyal medya kullanmak yerine kendimi geliştirecek şeyler yapsam ne olur?

Unfollow Vakti

Sosyal medya kullanıyoruz evet ama gereksiz hesapları takip etmemize gerek yok, bu hesapları takip etmek bizi telefon bağımlısı yapıyor, zaman kaybettiriyor. İnsanların tatil fotoğrafları, lüx yaşamları, kedi videoları falan olmasa da olur. Sosyal medya hesaplarınızda sadece işinize yarayacak hesapları takip etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Sanal Arkadaşlıklar

Bir çoğumuz internetten yeni insanlarla tanışmayı seviyoruz. Gün boyu o kişilerle konuşarak zamanımızın birçoğunu boşa harcıyoruz. Birkaç hafta sonra ise o kişiyle konuşmayı tamamen kesiyoruz yada o kesiyor. Yani diyeceğim o ki birkaç haftalık insanlar için zamanınızı onlara harcamayın. Eğer yeni insanlarla tanışmak istiyorsanız bunu gerçek hayatta yapın. Gerçek hayatta yapılan arkadaşlıklar daha kalıcıdır. Geçmişe dönüp bakın şuana kadar internetten kaç kişiyle konuştunuz ve kaçıyla hala samimisiniz?

Gereksiz Uygulamalar

Telefonunuzda pek kullanmadığınız uygulamalar varsa onları silin. Size faydası olmayan uygulamalar varsa onları silin. Oyun oynamayı azaltın yada bırakabiliyorsanız bırakın. Tiktok gibi gereksiz uygulamalar kullanmak size bir yarar sağlamaz.

Yatarken Telefon Kullanma

Yatarken telefon kullanmayı hepimiz çok seviyoruz evet ama bazı şeyler için fedakarlık etmek gerekiyor. Yatarken telefon kullanmak bizi daha çok bağımlı yapacağı için yatağımıza telefon sokmamaya gayret göstermeliyiz.

Bu dediklerimi bir ay boyunca uygularsanız ve telefon kullanmak yerine kendinizi geliştirecek şeyler yaparsanız inanın bana hayata bakış açınız değişecek, her gün daha pozitif olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön