Uyku Getirecek Tavsiyeler

thumbnail

Sabahları erken kalkmak isteriz fakat bunun için elbette erken yatmak şarttır. Fakat ne kadar erken yatmak için çaba göstersek de uygulamaya geçtiğimiz zaman pek beceremeyiz. İşte bugün sizler için derlediğimiz hemen uykunuzu getirecek bir kaç öneriyi sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Sıcak Bir Duş Alın

Yatmadan önce duş almak,deliksiz bir uyku uyumanızı sağlar. Yatmadan önce alınan duş sayesinde,rahatlayan bedeniniz çok rahat bir şekilde uykuya dalmanıza ve vaktinde uyanmanıza yardımcı olur.

Egzersiz

Akşam yatmadan önce biraz egzersiz yapmak sizi yoracak ve uykunuzu getirecektir. Ancak kendinizi çok yormanın da bir anlamı yok, eğer gereğinden fazla yorulursanız daha fazla dinlenmeye ihtiyaç duyarsınız ve buda daha geç uyanmanıza sebep olabilir.

Beslenme

Yatmadan önce yemek yemek ya da aç yatmak midenizi rahatsız edeceğinden uykunuzu kaçıracaktır. Bu yüzden yatarken ne çok aç ne de çok tok olun.

Kafein

Yatmadan önce kahve, kola gibi kafein bulunan içeceklerden içmek uykunuzu kaçıracaktır. Bu yüzden içerisinde kafein bulunan içecekleri yatmadan önce almanız uykuya dalmanızda zararı olacaktır.

Teknoloji

Teknolojik aletlerden uzak durun, yataktayken; telefon, tablet, laptop kullanmak oyun oynamak, televizyon seyretmek gibi aktiviteler uykunuzu büyük oranda kaçırır.

Sorunlardan Kurtulun

Yatağa girmeden önce ertesi gün yapmanız gerekenleri bir not defterine yazın. Bu sayede yatağa girdiğinizde “yarın sabah ne yapacaktım, bir şey atladım mı? unuttum mu acaba” gibi problemlerle kafanızı yormazsınız.

Ortam

Yattığınız odanın sıcaklığı/serinliği, yatağın rahat ve çarşafların temiz olması uykuya dalmanızda çok önemli bir rol oynar kendinizi en rahat nasıl hissediyorsanız ortamınızı da aynen o şekilde hazırlayın.

Uyku getiren bazı yiyecek ve içecekler

  • Süt
  • Muz
  • Ceviz
  • Kuru meyve
  • Yeşil çaylar

Bu yazımızdaki önerileri uyguladığınızda güne merhaba diyecek, sağlam bir kahvaltı edeceksiniz. İşinize, okulunuza, randevulara geç kalmayacak ve bolca boş vakite sahip olacaksınız

[zombify_post]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön