Verimli Ders Nasıl Çalışılır?

thumbnail

Çalışkan olmak için, yazılılardan yüksek not almak için yada istediğimiz bir üniversiteye gidebilmek için ders çalışmamız gerekir. Fakat birçoğumuz o çalışma masasına gitmeye üşeniriz. Bunların nedenlerinden biri de telefon bağımlılığıdır. Daha önce yazdığım Telefon Bağımlılığından Kurtul adlı yazımı okuyabilirsiniz. Şimdi size söyleyeceklerim ise nasıl ders çalışabilirsinizle ilgili.

Amacını Belirle

Eğer ders çalışman gerekiyorsa elbette bir amacın vardır. Fakat sadece amacını belirlemekle bu iş olmaz. Amacına ulaşmayı gerçekten istiyor musun? Önce bu sorunun cevabını kendine vermelisin.

Başaranlar sadece hedeflerinin peşinden koşanlardır.

Sağlıklı Kahvaltı

Aç karnına yada düzensiz yapılan bir kahvaltıyla ders çalışılmaz. Karnınızın tok olması lazım ki rahat rahat ders çalışın. Bu yüzden uyandığınızda güzelce kahvaltınızı yapın.

Ertelemeyin

Ertelemek çok kötü bir alışkanlıktır. Öyle herkes kolay kolay ertelemekten vazgeçemez ve sürekli kaybedenlerden olur. Ama ben sizin çok güçlü biri olduğunuzu ve ertelemenin önüne geçebileceğinize inanıyorum. Eğer ertelemeyip dersinize erkenden çalışırsanız tüm gün eğlenmeye vakit bulabilirsiniz. Fakat erteleyip akşam çalışırım derseniz, beyniniz sürekli ders çalışmanız gerektiğini uyaracak ve tüm gününüz mahvolacak.

Çalışma Ortamı

En önemli hususlardan biri de çalışma ortamıdır. Kendinizi rahat hissettiğiniz bir yerde çalışmalısınız. Kendinize ait bir odanızın olması sizin için iyi bir avantaj olabilir. Eğer ki size ait bir odanız yoksa en yakınınızdaki kütüphanelere gidip dersinizi orda çalışabilirsiniz. Çalışma ortamınızı hazırlarken yanınızda ya da görünürde dikkatinizi dağıtacak unsurlardan kaçınmalısınız. Cep telefonu gibi cihazları kapatıp dersinize öyle çalışmalısınız.

Not Tutun

Not tutmak çalıştıklarınızın kalıcı olmasını sağlar. Yazarken aklınızda daha çok kalabilir. Ne demişler ”Söz uçar yazı kalır” Bu yüzden her ders için farklı defterlere notunuzu alın. Not alırken ise kısa bilgilerle ve düzenli yazarak görselliğe de önem vermeniz sizi daha motive edecektir.

Tekrar Yapın

Yok öyle bir kere dersi işleyip geçmek. Eğer işlediğiniz derslerin tekrarlarını yapmazsanız bu sefer yazdıklarınız da unutulur. Bu yüzden haftada bir kez işlediğiniz derslerin tekrarlarını gözden geçirmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Bu dediklerimi uyguladığınızda kısa zaman içerisinde ders çalışma isteğiniz artacak ve daha başarılı olabileceksiniz. Başkalarının sizi ders çalışmanız için gaza getirmesini beklemeyin siz kendinizi motive edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa Dön